• Zabiegi w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM)

  by  • 14 April 2013 • Medycyna alternatywna • 1 Comment

  Dążenie do pełnej harmonii i równowagi, widoczne w teoriach yin i yang oraz pięciu przemian, jest podstawą tradycyjnej medycyny chińskiej. TCM świetnie wpisuje się więc we współczesną filozofię wellness, której celem jest osiągnięcie zdrowia psychicznego i fizycznego poprzez zbalansowany styl życia.

  Tym, co wyróżnia medycynę chińską, jest holistyczne podejście do leczenia. Zakłada ona bowiem, że ciało jest niepodzielne, a każda jego część jest niezbędna do funkcjonowania całości. To nie wszystko: Chińczycy wierzą, że człowiek ma moc samouzdrawiającą. Ciało człowieka jest bowiem mikrokosmosem odzwierciedlającym makrokosmos, czyli przyrodę. A ta, jak wiadomo, może się sama regenerować.

  TCM uważa, że wszystko, co potrzebne, aby wyzdrowieć, znajduje się w nas samych. Dlatego jej celem jest wyzwolenie mocy regeneracyjnych, m.in. poprzez odblokowanie kanałów, przez które przepływa życiodajna energia Qi. Jest to możliwe np. dzięki odpowiednim ćwiczeniom fizycznym albo akupunkturze.

  Inną ważną cechą TCM jest przekonanie, że najlepszym lekiem jest profilaktyka. Ciało nieustannie wyzwala sygnały, informujące o stanie zdrowia, takie jak bóle głowy, łamiące się paznokcie, łuszcząca się skóra… Najczęściej je ignorujemy, do czasu, gdy pojawi się coś poważniejszego; TCM tymczasem uczy, jak reagować na problem u jego zarania.

  Leczenie

  TCM korzysta z naturalnych metod leczniczych, stosowanych już od wieków. Ich największą zaletą jest to, że nie mają żadnych szkodliwych skutków ubocznych. Celem jest pobudzenie naturalnych mocy samouzdrawiających

  Akupunktura

  Stosowana już od tysięcy lat (na wykopaliskach w Chinach stale znajdowane są igły do akupunktury wykonane z kości lub kamienia). Od kilkudziesięciu lat popularna również na Zachodzie, polega na nakłuwaniu odpowiednich punktów ciała, odpowiadających – wedle założeń TCM – za funkcjonowanie poszczególnych organów.

  Jest ona nierozłącznie powiązana z koncepcją życiodajnej siły Qi, gdyż zakłada, że nakłuwanie uwalnia zablokowaną energię i umożliwia jej swobodny przepływ. Jej skuteczność zależy od prawidłowego rozpoznania powodów choroby, jak również od zdolności akupunkturzysty.

  Akupresura

  W zachodnim rozumieniu jest to rodzaj masażu, polegający na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele. Podobnie, jak w przypadku akupunktury, jej celem jest odblokowanie kanałów energetycznych i umożliwienie swobodnego przepływu energii. Często stosowana podczas kontuzji.

  Odżywianie i ziołolecznictwo

  Zdrowe odżywianie oczywiście jedną z podstaw tradycyjnej medycyny chińskiej. TCM zwraca uwagę nie tylko na odpowiednią ilość składników odżywczych w posiłkach, ale też na ich działanie lecznicze. Dieta w TCM bazuje przede wszystkim na teorii pięciu przemian, a pokarmy dobierane są w zależności od dolegliwości, na którą skarży się chory.

  Dużą rolę odgrywają tu również pory roku, od których zależy nie tylko to, co jemy, ale i jak to smakuje. Przykładowo, zimą zaleca się jedzenie słonych potraw, latem – gorzkich potraw, jesienią – cierpkich lub ostrych, a wiosną kawśnych.

  Dietę TCM znakomicie wspomagają zioła, stosowanych często w różnorodnych mieszankach. Co ciekawe, Chińczycy stosują wywary i proszki nie tylko z tradycyjnie rozumianych ziół, ale i wielu innych, często zaskakujących materiałów, np. ze zwykłych kwiatów, łodyg, ale nawet z kości zwierzęcych czy owadów!

  Qigong – ruch fizyczny

  Medycyna chińska kładzie również spory nacisk ruch w odpowiedniej ilości, ale uważa, że jego celem jest nie tylko osiągnięcie dobrej kondycji fizycznej, lecz przede wszystkim odblokowanie kanałów energetycznych. Temu służą specjalnie opracowane zestawy ćwiczeń i póz Qiging. Uprawianie Qigong pozwala osiągnąć harmonię i – dzięki pobudzeniu energi Qi – odżywić organy wewnętrzne.

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

  O

  Na Weekend-w-spa.pl przyglądamy się coraz szerszej i ciekawszej ofercie polskich i zagranicznych hoteli SPA i promujemy zdrowy, zrównoważony styl życia. Jeśli interesujesz się filozofią wellness, chcesz dowiedzieć się, co dokładnie mają do zaoferowania SPA, lub szukasz informacji o naturalnych sposobach leczenia - zaglądaj do nas!

  One Response to Zabiegi w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM)

  1. Pingback: Na czym polega tradycyjna medycyna chińska (TCM)? | Weekend w SPA

  Schreibe einen Kommentar

  Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.