• Mata do jogi- jaka będzie odpowiednia dla Ciebie?

  by  • 20 Februar 2015 • Joga i ajurweda, Medycyna alternatywna, Porady • 2 Comments

  Wybór maty do jogi na pierwszy rzut oka wydaje się być problemem dosyć trywialnym. Jednak każdy, kto jogi już spróbował lub pała się nią od dłuższego czasu, jest świadomy tego, jak bardzo dobranie odpowiednich gadgetów może poprawić komfort ćwiczeń.  Nieodpowiednio dobrana mata może skutecznie zniechęcić początkujących do dalszego praktykowania jogi. Jeżeli zastanawiasz się, czy mata dla osoby początkującej powinna się czymś różnić od maty dla osoby o wyższym poziomie zaawansowanie, odpowiedź brzmi- absolutnie nie. Przy jej wyborze, rolę powinny odgrywać trzy podstowowe kryteria, zawsze takie same dla każdej osoby, bez względu na poziom zaawansowania: grubość, rozmiar oraz materiał, z którego jest wykonana.

  1. Grubość

  Powinno się ją dobierać przede wszystkim ze względu na indywidualne predyspozycje fizyczne. Osoby o szczupłej budowie mogą odczuwać dyskomfort podczas ćwiczeń na bardzo cienkiej macie ponieważ są narażone na otarcią łokciów, kolan i innych części ciała. Należy również pamiętać o o tym, że mata grubsza zazwyczaj będzie również cięższa. Dlatego też, jeżeli chciałbyś zabrać ją ze sobą w podróż, na medytację gdzieś na łonie natury za miastem lub po prostu nie chcesz nosić ze sobą ciężkiego bagażu za każdym razem na zajęcia, zorientuj się, jak dużo waży ta, którą chciałbyś kupić  . Grubość jednak nie musi ostatecznie determinować jej ciężkośći- wpływa na to również materiał, z którego jest wykonana.

  2. Materiał

  Rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje materiałów, z których wykonywane są maty: PVC, TPE oraz kauczuk.

  PVC jest tworzywem sztucznym, uważanym za najbardziej wytrzymały. Maty z niego wykonane wytrzymają długomiesięczna  intensywną praktykę jogi, trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą się między sobą bardzo różnić jakością- głównie przyczepnością, miękkością oraz oczywiście wagą. Warto wiedzieć, że PVC jest ogólną nazwą składu, z którego produkt jest wykonany, nie ma więc możliwości, by dokładnie sprawdzić jego poszczególne składniki.

  TPE czyli tzw. gumy termoplastyczne, to materiał relatywnie nowy, jednak coraz częściej pojawiający się na sklepowych półkach. W porównaniu z matami wykonanymi z tworzywa PVC są mniej wytrzymałe, lecz zazwyczaj o wiele lżejsze a dodatkowo ich wielką zaletą jest to, że wykonane są z materiałów w 100% biodegradowalnych. Można je również z lekkim sercem polecić osobom cierpiącym na alergie.

  Kauczuk jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z materiału pozyskiwanego z drzewa kauczukowego, czyli w pełni naturalnego. Tworzywo to bardzo dobrze absorbuje pot i maty z niego wykonane mają bardzo dobrą przyczepność. W porównaniu z matami wykonanymi z PVC, jak i z TPE, te wykonane z kauczuku są cięższe i mogą wydzielać zapach gumy, nie dla każdego do zniesienia podczas ćwiczeń.

  3. Rozmiar

  Rozmiar maty jest ostatnim czynnikiem- mniej istotnym w porównaniu do dwoch pozostałych wymienionych powyżej. Zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji, a w drugiej kolejności od predyspozycji fizycznych. W zależności od tego, jak dużo miejsca potrzebujesz na ćwiczenia, taką szerokość maty należy wybrać. Jej długość powinna zależeć od wzrostu.

   

  Warto przy wyborze odpowiedniej maty jest wziąć pod uwagę kryteria przedstawione powyżej. Oprócz tego pamiętaj o dobrze środowiska naturalnego i o swoim zdrowiu- o to przecież chodzi w jodze.

   

   

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn
  Brak ocen.
  1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
  Loading...

  O

  Na Weekend-w-spa.pl przyglądamy się coraz szerszej i ciekawszej ofercie polskich i zagranicznych hoteli SPA i promujemy zdrowy, zrównoważony styl życia. Jeśli interesujesz się filozofią wellness, chcesz dowiedzieć się, co dokładnie mają do zaoferowania SPA, lub szukasz informacji o naturalnych sposobach leczenia - zaglądaj do nas!

  2 Responses to Mata do jogi- jaka będzie odpowiednia dla Ciebie?

  1. Ola
   25 Februar 2015 at 09:13

   Chyba spróbuję maty kauczukowej. Musze się tylko zorientować które są najlepsze i niezbyt drogie

  2. magda
   25 Februar 2015 at 14:36

   Niedawno zaczęłam ćwiczyć jogę. Mam zamiar kupić mate, a artykuł na pewno mi w tym pomoże. Pozdrawiam

  Schreibe einen Kommentar

  Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.