• Kuracja ajurwedyjska – na czym polega?

  by  • 28 Juli 2013 • Medycyna alternatywna, Polecane • 0 Comments

  O ajurwedzie nadal niewiele w Polsce wiadomo, tymczasem ta staroindyjska nauka medyczna jest stosowana już od kilku tysięcy lat! Ajurweda to rodzaj terapii naturalnej, wychodzącej z założenia, że organizm ludzki ma ogromne siły samolecznicze, które należy odpowiednio aktywować. Celem kuracji ajurwedyjskiej jest więc pobudzenie tych sił oraz przywrócenie naturalnej równowagi. Jakie zabiegi się w tym celu stosuje oraz jakie są teoretyczne podwaliny ajurwedy – o tym piszemy poniżej.

  Podstawa kuracji – ustalenie typu dosha

  Dosha to jeden z najważniejszych konceptów w ajurwedzie – bez jego ustalenia niemożliwe jest przeprowadzenie kuracji. Ajurweda zakłada, że w każdym człowieku istnieją trzy strumienie energii, które mają wpływ na wszystkie procesy intelektualne, emocjonalne i biologiczne. Każdy z tych strumieni charakteryzuje się innymi właściwościami, a przewaga jednego konstytuuje typ człowieka. Najlepiej oczywiście, gdy wszystkie trzy dosha są w równowadze – wtedy człowiek osiąga pełną harmonię duchową i może cieszyć się świetnym zdrowiem, ale to zdarza się rzadko.

  Ajurwedyjskie typy dosha to:

  • Vatta – oznaczający ruch. Odpowiada za system nerwowy, oddychanie i pracę serca. Osoby z jego przewagą charakteryzuje nadpobudliwość, błyskotliwość, szybkie przyswajanie wiedzy, ale krótka pamięć.
  • Pitta – oznacza ogień. Odpowiada za metabolizm, trawienie i inteligencję. Osoby z przewagą pitta mają wysoką temperaturę ciała i z tego powodu preferują chłodne klimaty, cieszą się dobrym metabolizmem (rzadko tyją), są intelektualne i ekspresyjne.
  • Kapha – oznacza oznacza wodę i odpowiada za nawilżenie skóry, tłuszcze, naczynia chłonne i wszelkie wydzieliny. Osoby z przewagą kapha charakteryzują grube kości i oleista skóra, powolna przemiana materii (mają skłonności do tycia), wolne przyswajanie wiedzy, ale dobra pamięć.

  MasażOczyszczanie organizmu (Panchakarma)

  Kurację ajurwedyjską rozpoczyna się zawsze od ustalenia typu dosha. Dokonuje tego lekarza lub terapeuta ajurwedyjski, na podstawie dokładnego wywiadu medycznego. Wynik, czyli rozkład tych trzech elementów, decyduje o dalszym przebiegu kuracji i zabiegach.

  Na początku każdej kuracji pacjent poddawany jest oczyszczaniu, w celu usunięcia z organizmu toksyn i przygotowania go do kolejnych zabiegów. Detoksykacja może przybierać różne formy, od łagodnych, np. picia herbat ziołowych, głodówki, przez metody bardziej inwazyjne: lewatywy medyczne, wymuszanie wymiotów, przyjmowanie środków przeczyszczających. Ta część kuracji może trwać od kilku do kilkunastu dni. Niektórzy pacjenci narzekają podczas jej trwania na zmęczenie, bóle mięśni czy pogorszenie samopoczucia.

  Dieta, masaże, ćwiczenia

  Zabiegi następujące po oczyszczeniu organizmu, a często również w jego trakcie, są dość zróżnicowane. Pacjent może z pewnością spodziewać się specjalnej diety wegetariańskiej, dopasowanej do typu dosha, a także do pory roku (np. posiłki rozgrzewające w zimie, chłodzące latem). Innym ważnym elementem ajurwedy są masaże: stóp, głowy, twarzy szyi czy całego ciała, z wykorzystaniem różnorodnych środków, np. olejkami aromatycznymi, jedwabną rękawicą, gorącymi kamieniami lawy czy woreczkami wypełnionymi ryżem.

  Ciekawym zabiegiem jest polewanie czoła olejkami ziołowymi, tzw. Szirodhara. Opiera się on na założeniu, że czoło jest obszarem tzw. „trzeciego oka”, a polewanie go olejkiem służy odprężeniu i wyciszeniu umysłu. W ajurwedzie ważne jest również regularne ćwiczenie jogi, co nie tylko wzmacnia organizm fizycznie, ale jest także formą medytacji.

  Ogólnym celem wszystkich zabiegów jest poprawa zdrowa oraz uspokojenie i odprężenie. Jak wiele nauk dalekowschodnich, ajurweda jest bowiem systemem holistycznym, zakładającym, że bez ukojenia umysłu i serca nie jest możliwe osiągnięcie zdrowia. Ponadto, tak, jak w przypadku wszystkich innych kuracji, równie ważne, co sama terapia, jest prowadzenie zdrowego i higienicznego trybu życia po jej zakończeniu. W przeciwnym razie wszystkie korzyści z niej płynące zostaną utracone.

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

  O

  Na Weekend-w-spa.pl przyglądamy się coraz szerszej i ciekawszej ofercie polskich i zagranicznych hoteli SPA i promujemy zdrowy, zrównoważony styl życia. Jeśli interesujesz się filozofią wellness, chcesz dowiedzieć się, co dokładnie mają do zaoferowania SPA, lub szukasz informacji o naturalnych sposobach leczenia - zaglądaj do nas!

  Schreibe einen Kommentar

  Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.