• Kuracja aromaterapeutyczna- moc olejków eterycznych

  by  • 4 November 2014 • Medycyna alternatywna • 3 Comments

  Medycyna alternatywna jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Dużą popularnością, ostatnio szczególnie w krajach świata zachodniego, cieszą się dobroczynne właściwości jogi, ajurwedy oraz medycyny chińskiej. Intrygującym tematem jeżeli chodzi o medycynę alternatywną jest aromaterapia. Ta tajemniczo brzmiąca kuracja wywodzi się już z roku 3000 p.n.e. i stosowana była przez ludność w starożytnym Egipcie, Arabii, a także Indiach. Sam termin aromaterapia został po raz pierwszy użyty przez francuskiego lekarza- Rene- Maurice Gattefosse w wieku X. Od tamtego czasu skuteczność terapii olejkami eterycznymi pochodzenia roślinnego budzi wiele kontrowersji i przeciwstawnych poglądów.

  Kuracja aromaterapeutyczna polega na wprowadzaniu do ciała olejków eterycznych uzyskiwanych z pachnących roślin przez skórę lub przez układ oddechowy. W pierwszym przypadku stosuje się między innymi aromatycze kąpiele, masaże oraz kompresy. Natomiast w drugim, który jest również uważany za bardziej skuteczny, olejki wprowadzane są do ciała glównie poprzez inhalację bądź przez przebywanie w aromatyzowanym pomieszczeniu (np. z kadzidełkami). W zależności od pochodzenia olejku, wykazują one różnorakie właściwości. Wszystkie mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, a także rozgrzewające, a oprócz tego niektóre z nich mogą działać uspokajająco, odświeżająco lub pobudzająco.

  Olejek z drzewa różanego

  512px-Rose_petals_afloat

  Rose petals. Źródło: Wikimedia.

  Ten olejek jest jednym z najbardziej popularnych oraz  najłatwiej dostępnych. Olejek z drzewa różanego o najlepszej jakości pochodzi zazwyczaj z Maroka, Bułgarii lub Turcji. Kuracja z użyciem tego zapachu ma uspokoić i pomóc się odprężyć. Polecana jest osobom prowadzącym stresujący, szybki tryb życia. Dodatkowo znany jest ze swoich właściwości SPA i Beauty- pomaga ujędrniać skórę, a także w walce z rozstępami oraz cellulitem.

  Olejek z drzewa herbacianego

  Tea_tree_-_Leptospermum_javanicum_(8188767106)

  Tea tree. Źródło: Wikimedia Commons.

  Olejek z drzewa herbacianego jest często używany w produktach do oczyszczania skóry oraz stosowany w walce z trądzikiem. Wykazuje on przeciwdziałanie antybakteryjne, antytrądzikowe oraz jest pomocny w walce z innymi zanieczyszczeniami skóry. Używając olejku z drzewa herbacianego utrzymasz odpowiednie nawilżenie skóry, nie musisz obawiać się jej przesuszenia jak w przypadku wielu innych środków stosowanych w walce z trądzikiem. Jego nawilżające i łagodzące właściwości pomogą również w walce z łojotokiem i łupieżem. Stosowanie olejku z drzewa herbacianego jest polecane przede wszystkim w okresie jesienno- zimowym, wspomaga on bowiem walkę z przeziębieniem oraz innymi dolegliwości z nim związanymi (np. opryszczką).

  Olejek bazyliowy

  Basil Leaves. Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Paul Goyette.

  Basil Leaves. Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Paul Goyette.

  Olejek bazyliowy znalazł niezwykle szerokie zastosowanie zarówno w zdrowiu, jak i w urodzie. Ma on działanie przede wszystkim odświeżające i pobudzające- pobudza koncentrację oraz myślenie. Dodatkowo pomaga w walce z dolegliwościami trawiennymi i dolegliwościami żołądkowymi, a także w walce z różnego rodzaju bólami (głowy, mięśni, reumatycznymi). Może być stosowany jako środek wspomagający przy przeziębieniu w połączeniu z innymi olejkami (np. w połączeniu ze wspomnianym wcześniej olejkiem z drzewa herbacianego).

   Jest to tylko początek długiej listy olejków eterycznych oraz ich właściwości upiększających i leczniczych. Jeżeli terapia aromatyczna zwróciła Twoją uwagę i chciałabyś ją wypróbować, pamiętaj, że obecnie na rynku jest wielu producentów, kórzy oferują olejki w bardzo różnych cenach, o różnych składzie i niejednakowo dobrej jakości. Przed dokonaniem zakupu i zafundowaniu sobie aromaterapii w domowym zaciszu, być może warto wcześniej wypróbować profesjonalną terapię i uciąć pogawędkę z profesjonalistą na temat najlepszych produktów. Więcej informacji na temat aromaterapii znajdziesz na portalu o naturalnej medycynie.

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

  O

  Na Weekend-w-spa.pl przyglądamy się coraz szerszej i ciekawszej ofercie polskich i zagranicznych hoteli SPA i promujemy zdrowy, zrównoważony styl życia. Jeśli interesujesz się filozofią wellness, chcesz dowiedzieć się, co dokładnie mają do zaoferowania SPA, lub szukasz informacji o naturalnych sposobach leczenia - zaglądaj do nas!

  3 Responses to Kuracja aromaterapeutyczna- moc olejków eterycznych

  1. magda
   11 November 2014 at 11:54

   Kolejny bardzo ciekawy artykuł, z niecierpliwością czekam na następny

  2. ola
   11 November 2014 at 12:12

   Na Mnie osobiście różany ma zbawienny wpływ. Świetnie relaksuje po ciężkim dniu.

  3. Patrycja
   11 November 2014 at 12:33

   nie wiedziałam, że olejek z drzewa herbacianego ma tyle właściwość, przyda się akurat w okresie jesienno- zimowym.

  Schreibe einen Kommentar

  Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.